Series Stars (aka Series Champions)

2014 RUN Auckland Series CHAMPIONS – OVERALL
MEN WOMEN
Gary Chadwick Rochelle Molloy
2014 RUN KIDS Series CHAMPIONS
BOYS GIRLS
2KM HAYDEN COOPER SOPHIE ROBB
4KM JAMES MCKINNEY EMILY HACKET PAIN
2014 RUN Auckland Series CUP CHAMPIONS
CORPORATE CUP Air NZ Koru Flyers
FAMILY CUP Duff Family
SPORTS CLUB CUP Waitakere Multisport Club
SCHOOLS CUP Glendowie College
2014 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 10KM RUN
MEN WOMEN
UNDER 20 JAMES GRIEVE DEVON LOWYIM
20-29 MITCHELL FALCONER SARAH ELLINGTON
30-39 KARL VAN OLDENBORGH LISA HARRIS
40-49 ANTON HAUTER RACHEL BREMNER
50-59 EDWARD DUFF LIZ HARDLEY
60 PLUS JOHN SMART TIARE LUND
2014 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 10KM WALK
MEN WOMEN
UNDER 20 NONE MADDEE MCGREEVY
20-29 NONE NONE
30-39 MARTIN LAUTUA JOANNA RICHARDS
40-49 TIM HYDE-SMITH RUTH CAMMELL
50-59 GLENN RAINFORD VIVKI REECE
60 PLUS KEVIN FERGUSSON MARGIE DOBBIE
2014 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 5KM RUN
MEN WOMEN
UNDER 20 DANIEL CHAPMAN ALYSSA BULLOT
20-29 BLAIR MCNAUGHTON GREER FALCONER
30-39 SEAN RIDDLER JADE WALKER
40-49 ALLAN BULLOT CHARLIE MCCURDY
50-59 KEITH MORRIS NICKY MCKINNEY
60 PLUS KEITH ROBINSON DIANE TAYLOR
2014 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 5KM WALK
MEN WOMEN
UNDER 20 NONE NONE
20-29 NONE NONE
30-39 NONE ANITA PATEL
40-49 NONE CAROLINE REDFEARN
50-59 PHIL MCKUBRE MARCIA SOANES
60 PLUS NONE SANDIE MITCHELL

 

2013 RUN Auckland Series CHAMPIONS – OVERALL
MEN WOMEN
Brad Luiten Lisa Robertson
2013 RUN KIDS Series CHAMPIONS
BOYS GIRLS
2KM NIKO SUTHERLAND EMILY HACKETT PAIN
4KM JAMES MCKINNEY DANIELLE STEWART
2013 RUN Auckland Series CUP CHAMPIONS
CORPORATE CUP Air NZ Koru Flyers
FAMILY CUP Team Sutherland
SPORTS CLUB CUP Waitakere Multisport Club
SCHOOLS CUP Glendowie College
2013 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 10KM RUN
MEN WOMEN
UNDER 20 ISAAC PARKER MORGAN BARTHOLOMEW
20-29 REX FAITHFUL SARAH ELLINGTON
30-39 GREG MCDONNELL LOUISE CAMERON
40-49 MARK COOPER MAUREEN SUTHERLAND
50-59 TONY BRIDGMAN SUE YANDELL
60 PLUS JOHN SMART JUDITH GRAY
2013 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 10KM WALK
MEN WOMEN
UNDER 20 NONE NONE
20-29 None NONE
30-39 NONE LIESL DAWSON
40-49 NONE RUTH CAMMELL
50-59 NONE VIVKI REECE
60 PLUS NONE ESME COETSEE
2013 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 5KM RUN
MEN WOMEN
UNDER 20 BRENDON CHAITHOO ALYSSA BULLOT
20-29 MATHEW KERR LAURA BEAR
30-39 MICHAEL DAVIDSON VICTORIA COLEMAN
40-49 AARON MCCURDY JULIE COLLARD
50-59 ROWAN HILL JOANNE WILLS
60 PLUS KEITH ROBINSON DIANE TAYLOR
2013 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 5KM WALK
MEN WOMEN
UNDER 20 NONE NONE
20-29 NONE ELIZABETH BERRY
30-39 NONE DONNA BUCHANAN
40-49 NONE LYNAIRE KELLY
50-59 PHIL MCKUBRE MARCIA SOANES
60 PLUS JOHN NORMAN SANDIE MITCHELL

 

2012 RUN Auckland Series CHAMPIONS – OVERALL
MEN WOMEN
MATT MCQUEEN JENNY HIRST
2012 RUN KIDS Series CHAMPIONS
BOYS GIRLS
2KM JOSHUA COOPER MEGAN NESBITT
4KM HAMISH DUFF KATE MILLINGTON
2012 RUN Auckland Series CUP CHAMPIONS
CORPORATE CUP Air NZ Koru Flyers
FAMILY CUP Team Wilko – Wilkinson Family
SPORTS CLUB CUP Waitakere Multisport Club
SCHOOLS CUP St Kentigern College
2012 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 10KM RUN
MEN WOMEN
UNDER 20 JOEL GOODBURN COURTNEY MARTIN
20-29 REX FAITHFUL AMBER UREN
30-39 MICHAEL MORRIS ADELLE THROPE
40-49 CHRIS THORNE LESLEY RYAN
50-59 PETER DAVIES ANNE WHITELAW
60 PLUS JOHN SMART JILL BISHOP
2012 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 10KM WALK
MEN WOMEN
UNDER 20 NONE NONE
20-29 JAKE WILLS – 130 LANA KING
30-39 NONE RANGELEENA DATT
40-49 NONE VIVKI REECE
50-59 NONE SALLY GEARY
60 PLUS KEVIN FERGUSON ALISON CAMERON
2012 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 5KM RUN
MEN WOMEN
UNDER 20 MATTHEW BRENAN ANNA WILKINSON
20-29 LIAM RILEY FIONA JAGIELLO
30-39 GEORDIE WILSON LAURA WILSON-SIMS
40-49 MARCUS FARMER JEANETTE DOIDGE
50-59 DAVID PACE ANNETTE LEE
60 PLUS KEITH ROBINSON DIANE TAYLOR
2012 RUN Auckland Series CHAMPIONS – 5KM WALK
MEN WOMEN
UNDER 20 NONE NONE
20-29 NONE TONI REID
30-39 NONE DONNA BUCHANAN
40-49 NONE DIANE HUTCHINSON
50-59 JOHN WOODS MARCIA SOANES
60 PLUS NONE SANDIE MITCHELL

 

2011 Male Female
Overall Josh Rawlinson Lisa Robertson
Under 20 Luke Colloff

Matthew Kerr

Tara La Grange
20-29 Daniel Woods Natalie Wettler
30-39 Darren Meredith Eileen Reid
40-49 Bruce McClelland Toni Hawkey
50-59 Ray Davie Rhyl Kerrison
60-69 Mel Cooper Tiare Lund

Dorothy Turner

Over 70 Robert Wynn Bridget Gautley
RUN kids 4km George Knowles Hannah Ward
RUN kids 2km Lincoln Dobbie Kate de Beer

 

 

2010 Male Female
Overall Zebedee Stone Maria Kroonenberg
Under 20 William Silk Emma Menzies
20-29 Josh Rawlinson Sarah Ellington
30-39 Lane Harold Julie Dunn
40-49 Jamie Macredie Toni Hawkey
50-59 Nigel Seidelin Alexander Coupe
60-69 John Smart

Daniel Haddock

Dawn Claydon
Over 70 Robert Wynn Ronnie Reid

 

 

2009 Male Female
Overall Warwick Brenan Penny Newbigin
Under 20 Alastair McDowell Brianna Kerridge
20-29 Marian Munster Anneke Cockerell
30-39 AJ Miles Vanessa Lewthwaite
40-49 Gregor Sedlmeier Barbara Watson
50-59 Chris Vernon Jill Bishop
Over 60 John Smart Dawn Claydon

 

 

2008 Male Female
Overall David Cooper Pam Smith
Under 20 Luke Prusher Alicia Newton
20-29 Paul Godfrey Liz Stewart
30-39 Michael MacMillan Stacey Smith
40-49 Doug Campbell Karen Evans
50-59 Rob Corne Virginia Healey
Over 60 John Smart Viv Bramley

 

 

2007 Male Female
Overall Warick Brenan Wendy Thompson
Under 20 Takahiro Suzuki Alicia Newton
20-29 Grant Difford Wendy Thompson
30-39 Warick Brenan Collette Murphy
40-49 David Lear Karen Evans
50-59 John Smart Marcia Soanes
Over 60 Doug Hamilton Viv Bramley